Представяме ви част втора от поредицата статии ,,Кои са най-използваните социални мрежи в Китай?“!
Китайците ежедневно използвани редица социални мрежи и приложения, които ги улесняват. Те си поръчват храна онлайн, резервират си билети и хотели онлайн, плащат си данъците онлайн, а дори и просяците по улиците получават пари чрез сканиране на специални кодове в приложението Уичат!
В случай, че:
- ви предстои пътуване до Китай и искате да поддържате връзка с близките си
- обичате да гледате китайско кино
- да слушате китайска музика
- интересувате се от културата на страната
- искате да сте в крак с тенденциите там,
предлагаме ви да се запознаете най-общо със следните социални мрежи и приложения:
Продължение на Част първа:
6) Джъху (知乎/Zhihu):
Това е китайската версия на Quora – сайт за въпроси и отговори от всякакво естество. Мотото на Джъху е Сподели със света знанието, опита и гледната си точка. Сайтът има над 100 млн. активни потребители всеки месец.
7) Мейтуан – Диенпин (美团点评/Meituan-Dianping):
Диенпин първоначално е замислена като платформа за писане на ревюта за ресторанти и предлаганите от тях услуги. През 2015 г. се слива с подобната на нея Мейтуан и заедно разширяват дейностите си. Те понастоящем включват поръчка на храна, издаване на промоционални ваучери за ресторанти, барове, салони за красота, фитнеси, хотели и др. В социалната мрежа клиентите могат да споделят мнението си и да дадат оценка на даден вид услуга. Основната индустрия, която представлява Мейтуан-Диенпин обаче, е хранително-вкусовата.
8) Доу’ин/ТикТок (抖音/Douyin-Tiktok):
Доу’ин, познат още като ТикТок на Запад, е новата изгряваща звезда на китайските социални мрежи. Това е платформа за заснемане и споделяне на кратки клипове. Функциите са многообразни и включват възможности за обработване с различни филтри и ефекти.
9) Мейту (美图/Meitu):
Мейту е най-известното приложение за обработване и споделяне на снимки в Китай. Почти всички селфита преминават през тази платформа, за да бъдат споделени от нея към другите социални мрежи. Селфитата трябва да са разкрасени и с добавени ефекти, разбира се.
10) Сяо хун шу – ,,Малката червена книга“ (小红书/Xiao Hong shu):
Сяо хун шу е социалната мрежа, свързана с електронната търговия. Тя позволява на потребителите да публикуват снимки и мнения за продукти от цял свят, които са закупили. Ако някой друг от потребителите си хареса артикула на снимката, може да го закупи директно през платформата.
11) Момо (陌陌/Momo):
Момо е най-известната платформа за запознанства в Китай. Тя работи на принципа на местоположението и интересите на потребителите. Идеята е да бъдат свързани тези, които имат сходни занимания и изглеждат подходящи един за друг.